Libisemiskindlad põrandaplaadid, mida tähendab R9, R10, R11, R12, R13 - Northnavia

Mööbliga tutvumiseks saate ka külastada meid esinduses aadressil Kangru Tee 17.

Mööbliga tutvumiseks saate ka külastada meid esinduses aadressil Kangru Tee 17.

Libisemiskindlad põrandaplaadid, mida tähendab R9, R10, R11, R12, R13

Libisemiskindlad põrandaplaadid

Libisemiskindlad põrandaplaadid on ideaalne lahendus nii kodu- kui ka kommertspindadele, tagades ohutuse ja mugavuse kõigile kasutajatele. Plaatide valimisel puutute tõenäoliselt kokku “R” reitingusüsteemiga, mida iseloomustab R-täht ja sellele järgnev number (13, 12, 11, 10 või 9).  Kuid mida tähendavad libisemisvastaste plaatide reitingud ning kuidas need aitavad teil jõuda justt teie vajadustele vastavate plaatideni?

Käesolevas artiklis uurime lähemalt, milliseid libisemiskindluse tasemeid (näiteks R13, R12, R11, R10 ja R9) on olemas ning kuidas valida õigeid plaate erinevatele pindadele.

Mis on non-slip ehk libisemiskindlad plaadid?

Non-slip ehk libisemiskindlad plaadid on spetsiaalsete libisemisvastaste omadustega põrandaplaadid, mis muutuvad eriti oluliseks niisketes ja märgades tingimustes, nagu vannitoad, köögid või basseinialad. Need plaadid tagavad ohutuse ja mugavuse kasutajatele, vähendades libisemisõnnetuste riski. Euroopas tuntakse kahte erinevat keraamilise põranda libeduse mõõtmiseks kehtivat meetodit.

Briti päritolu hõõrdekatse annab tulemuseks põrandale paigaldatud plaatide hõõrdeteguri väärtuse μ. Seega räägime juba paigaldatud plaatidest ehk katse võib teostada juba paigaldatud põrandale, mitte üksikutele plaatidele. Minimaalne väärtus, et põrandat saaks pidada libisemisvastaseks, on 40.

Üks tunnustatumaid teste on pärit Saksamaalt ning erinevalt eelmisest katsest viiakse see katse läbi laboritingimustes. Katse tulemusena antakse plaadile R-väärtus, mis määratleb hõõrde väärtuse skaalal 9-13 ning eristab pinna libeduseklasse ja viitab kasutusaladele.

Lühidalt: Mida kõrgem R-väärtus, seda suurem on plaadi libisemisvastane toime.

R9 libisemiskindlus

R9 plaatidel on vähem libisemisvastaseid omadusi võrreldes kõrgema klassilibisemisvastaste plaatidega. R9 on kõige madalam libisemisvastaste plaatide klassifikatsioon, mis tähendab, et need sobivad hästi kodumajapidamistesse ja mõnda ärikeskkonda, kus libisemisvastased omadused ei ole niivõrd olulised. 

Soovitame: Kasutage R9 klassifikatsiooniga põrandaplaate kuivades ruumides, kus põrandad puutuvad veega kokku harva, kui üldse, näiteks köögis, elutoas või magamistoas.

✕ Ei soovita: Ideaaljuhul ei tasuks R9 plaate kasutada välistingimustes ega märgades keskkondades.

R10 libisemiskindlus

R10 plaate kasutatakse sageli libisemise vältimiseks kodustes olukordades. Libisemisvastased “R10” klassifikatsiooniga põrandaplaadid sobivad ideaalselt esikusse ja vannitubadesse. Tänu libisemisvastastele omadustele saab neid tavapäraselt kasutada ka välispõrandaplaatidena, kuid sellisel juhul veendu, et valitud plaat oleks ka külmakindel.

Soovitame: Paigaldage siseruumides, kus põrandad võivalt aeg-ajalt märjaks saada, näiteks vannitubades, majapidamisruumides ja esikutes.

R11 libisemiskindlus

R11 libisemisvastaste plaatide kategooriasse kuuluvad põrandaplaadid on turvalised nii kuivades kui ka märgades keskkondades, mistõttu sobivad need ideaalselt kasutamiseks nii kodustes tingimustes kui ka kommerts- ja avalikes ruumides põrandakattematerjalina.

Soovitame: Kasutage R11 klassifikatsiooniga põrandaplaate välialadel nagu näiteks terrassil, väliköögis jne.

R12 libisemiskindlus

R12 libisemisvastaste plaatide klassi kuuluvad tavapäraselt glasuurimata põrandaplaadid ning neid paigaldatakse üldiselt kommerts- ja avalikes ruumides, alates ühisduššidest ja WC-dest, basseinide ja riietusruumideni. Kuna R12 plaadid on juba väga kareda pinnaga, siis tuleb arvestada, et nende puhastamine ja hooldus on aeganõudev protsess ning suurema määrdumise puhul võib vaja minna spetsiaalseid puhastusvahendeid.

R13 libisemiskindlus

Mõnel juhul võite leida ka R13 libisemisvastaseid plaate. Need on libisemisvastastest plaatidest kõige kõrgema libisemiskindlusega, kuid tagasiside kohaselt on neid väga keeruline puhastada.

Libisemiskindla põrandaplaadi valimine

Kõik plaadid ei pruugi omada libisemiskindluse “R” reitingut, kuid tavapäraselt plaadid, mis on selle eesmärgiga toodetud, on sageli ka vastavalt märgistatud. Oluline on meeles pidada, et ei ole olemas parimat universaalset libisemisvastast põrandaplaati, mis sobiks ideaalselt igasse keskkonda. 

Pea meeles: Mida kõrgem on libisemisvastane määr, seda keerulisem on puhastamine.

Parimad põrandaplaadid vannitoa jaoks

Nagu me teame, on vannituba just see ruum, kus kasutatakse kõige rohkem vett. Seetõttu on pesuruum koht, kus on väga oluline arvestada plaatide libedusastmega. Ideaalne oleks libisemisvastane määr R10, mis tagab lihtsasti puhastatavuse, kuid samas ka ohutuse.

Parimad põrandaplaadid kööki

Köögi põranda valimisel arvestage selle kasutusotstarbega. Kuna tegemist on ruumiga, kus veedate kõige rohkem aega ja kus toimub enamik tegevusi, näiteks toidu valmistamine, võib juhtuda, et toit satub põrandale, põhjustades mitte ainult võimalikke plekke, vaid ka libisemisohtu. Kööki sobib hästi libisemisvastane määr R10 või isegi R11.

Parimad põrandaplaadid magamistoas

Erinevalt vannitoast ja köögist on magamistoas vähem kokkupuudet veega ning seetõttu ka libastumisohtu, seega piisab R9 klassifikatsiooniga põrandaplaadist.

Parimad põrandaplaadid terrassile või rõdule

Maja osaks on ka terrassid ja rõdud, kus lõõgastudes aega veeta. Kuna mõlema puhul on reeglina tegemist välitingimustesse jääva alaga, kus on ka kokkupuude veega, siis soovitame seal kasutada ka selleks vastavaid põrandaplaate, mille libisemisvastane määr on vähemalt R10 või isegi R11.

Korduma kippuvad küsimused

Mis on libisemiskindlad põrandaplaadid?

Libisemiskindlad plaadid on spetsiaalsete libisemisvastaste omadustega põrandaplaadid, mis tagavad parema hõõrdumise ja seeläbi ohutuse märjal, libedal või kaldpinnal. Tavapäraselt tagab libisemiskindluse plaadi kare pinnamuster või reljeefne struktuur.

Kust saab osta libisemiskindlaid põrandaplaate?

Libisemiskindlaid põrandaplaate saab osta suurematest ja hästi varustatud ehitusmaterjalide kauplustest ja spetsialiseeritud põrandakatete pakkujalt. Samuti leiab libisemiskindlaid põrandaplaate ka Northnavia veebipoest.

Mida tähendab R9, R10, R11, R12 ja R13?

Põrandaplaatide puhul tähistab R ja selle järel olev number libisemiskindlate plaatide vastavust standarditele. Need tähised määravad kindlaks plaadi libisemisvastase omaduse, kus suurem number tähendab tavaliselt paremat libisemiskindlust. Näiteks R9 võib viidata madalale libisemiskindlusele, samas kui R13 võib tähendada kõrget libisemiskindlust. Oluline on veel teada, et kõrgema numbriga plaatide pealispind on tihti karedam ning nende puhastamine on seetõttu aeganõudvam.

Veel nõuandeid

Shopping Cart
Scroll to Top