Mida jälgida valgusti valimisel? - Northnavia

Mööbliga tutvumiseks saate ka külastada meid esinduses aadressil Kangru Tee 17.

Mööbliga tutvumiseks saate ka külastada meid esinduses aadressil Kangru Tee 17.

Mida jälgida valgusti valimisel?

Milline valgusti ja kui palju valgust ruumis vaja on?

Kas olete kunagi mõelnud, mitu LED-valgustit, luumenit või üldiselt kui palju valgust on mingi kindla ruumi valgustamiseks vaja? Tegemist on kahtlemata üsna keeruka küsimusega. Selleks, et saada võimalikult täpne vastus, on oluline esmalt mõista valgustitega seotud võtmesõnu.

Luumenid on tähistatud tähtedega lm

Luumen ehk valgusvoog näitab valgustist ehk valgusallikast eralduva valguse koguhulka, olenemata selle suunast. Mida suurem on valgusti luumenite arv, seda heledam see on. Seetõttu on LED valgustite ostmisel oluline jälgida luumenite arvu, mitte võimsust. Oluline on märkida, et alla 3500 luumeni tunnevad meie silmad end suhteliselt mugavalt. Kui otsese või peegelduva valguse hulk jõuab 4000 luumeni juurde, siis on inimsilma jaoks juba üsna keeruline seda valgust vastu võtta. Õige valguse saavutamiseks peate eristama erinevaid ruume, mida soovite valgustada. On selge, et mõned ruumid vajavad teistest rohkem valgust. Näiteks on tavapäraselt korralik valgus oluline strateegilistes ruumides nagu köök, kodukontor ja vannituba, kuid samas vähem oluline magamistoas. Õige luumenite arvu saavutamiseks saab selle koguhulga jagada mitmele valgusallikale. Oleme loonud umbkaudse ülevaate erinevate ruumi kohta ja seal vajaminevatest luumenitest. Loomulikult võivad numbrid alati muutuda sõltuvalt loomuliku valguse kogusest, soovitud heledusest, ruumi mõõtmetest, lae kõrgusest või isegi seinte värvist.

Vatid on tähistatud tähega W

Vatt võrdub võimsusega ning see mõõdab kui palju elektrit valgusti tarbib selleks, et oma väidetav heledus saavutada. Igal valgusallika tüübil nagu LED-il, säästupirnil, halogeen- või hõõglambil on erinev luumenite suhe vati kohta. Nõukogude ajal lähtuti lambipirnide valikul vattide arvust. Mida rohkem oli vatte, seda heledam oli pirn. Kuid tänapäevased lambipirnid on palju energiasäästlikumad, kulutades sama koguse valguse (luumenite) tootmiseks vähem vatte. Seetõttu tulebki tänapäeval lambipirne ostes mõelda luumenite, mitte vattide peale. Võrdluspunkt: tavaline 100-vatine hõõgpirn toodab umbes 1500–1700 luumenit ja 1-vatine LED-pirn ligi 90 luumenit. Ehk ligikaudu 1700 luumenit saavutame edukalt ka 18-vatise LED-pirni abil. Lambipirnide heleduse võrdlemisel pole vatid enam relevantsed, kuid energiatõhususe seisukohalt on need siiski olulised. Kui võrrelda kahte sama heledusega (luumenit arvuga) pirni, siis on odavam on kasutada seda, mille võimsus ehk vattide arv on väikseim.

Kelvinid on tähistatud tähega K

Kelvinites mõõdetakse konkreetse lambipirni värvitemperatuuri.  Lühidalt, mida kõrgem on Kelvini reiting ehk K-des väljendatud arv, seda valgem on valgus. Võrdluspunkt: tavaline hõõglamp kumab reeglina sooja ning kollakat valgust ning pirni värvitemperatuur on 2700 K. Halogeenpirn kumab tavapäraselt sooja valget valgust ning värvitemperatuur on 3000 K. Säästupirnide värvitemperatuur on 3500 K juures ning kumalt on tegemist pigem valge valgusega.

Vähem kui 2000K: kiirgab hämarat sooja valgust, mis sarnaneb küünlavalgusele; parim vähese valguse vajadusega ruumide jaoks.

2000K-3000K: annab pehme valguse sära, värvuselt pigem kollane; parim elutuppa,  ja magamistubadesse. Sobib hästi ka väliruumides kasutamiseks.

3100K-4500K: kiirgab eredalt valget valgust; sobib kõige paremini kööki, kontorisse, tööruumidesse ja tualetti.

4600K-6500K: kiirgab eredalt sini-valget valgust, mis sarnaneb päevavalgusele; kasutatakse töökeskkondades, kus on vaja väga eredat valgustust.

6500K ja rohkem: annab ereda sinaka valguse varjundi, mida sageli leidub kaubanduslikes kohtades.

Valguse ehk luumenite arvutamine

Nagu eelnevalt juba öeldud sai, siis põhiline näitaja valgusti valikul on luumenid. Luumenid on tähistatud tähtedega lm ja määravad, kui palju valgust lambipirn eraldab. Üldjuhul tuleks kasutada eredamat valgust ruumides, kus tehakse suurepärast valgust vajavaid tegevusi, näiteks köök ja vannituba. Kui olete otsustanud kui valgusküllane mingi kindel ruum peab olema, siis järgmine samm on luumenitaseme arvutamine.

Esimene samm on ruumi pikkuse ja laiuse mõõtmine näiteks mõõdulindi abil. Seejärel korrutage need kaks väärtust, et määrata ruumi ruutmeetrid. Näiteks 3 meetri pikkuse ja 6 meetri laiuse ruumi pindala on 18 ruutmeetrit. Kui ruumi ruutmeetrid on teada, siis järgmisena tuleb see saadud arv korrutada soovitusliku luumenite arvuga ühe ruutmeetri kohta. Selle tehte hõlbustamiseks olema tabeline välja toonud soovituslikud verstapostid.

RuumLuumenite arv ühe ruutmeetri kohta
Köök300 – 400
Elutuba150 – 300
Söögituba300 – 400
Magamistuba150 – 300
Kodukontor/Lastetuba300 – 400
Vannituba200 – 400
Koridor100 – 150

Köögilambid

Köök on vaieldamatult üks olulisemaid ruume, kus toimub palju liikumist. Seetõttu on oluline, et seal oleks ka õige kogus valgust. Meie soovitame vähemal ühe valgusallika ehk laelambi paigaldada laua kohale. Samuti veenduge, et köögi töötasapindade ja pliidi kohal oleks tuled. Olenevalt köögi suurusest on soovituslik saavutada erinevate valgustitega kokku vähemalt 3000–4000 luumenit.

Elutoa lambid

Elutoa jaoks vajalike luumenite arv sõltub eelkõige elutoa funktsioonist. Juhul kui elutoa puhul on tegemist eelkõige ruumiga, kus vaadatakse telekat ja vedeletakse diivanil, siis soovitame kasutada reguleeritavaid LED-valgusteid, mis võimaldavad valida sobiva valguse vastavalt olukorrale. Luumenite arv võiks sel puhul jääda vahemikku 1500 – 3000.

Juhul kui kasutate elutuba põhiliselt söögitoana, siis soovitame intensiivsemat valgust. Sel juhul peaks luumenite koguarv jääma 3000 – 6000 vahele.

Vannitoa lambid

Vannituba on üks nendest ruumidest, kus on vaja võimalikult palju valgust. Hea nähtavuse tagamiseks soovitame saavutada vähemalt 2000 – 4000 luumenit. Sõltuvalt eelistustest võib selle luumenite arvu saavutada ühe konkreetse või mitme erineva valgustiga. Valgustite alla kuuluvad ja LED peeglid ja meigipeeglid.

Magamistoa lambid

Sarnaselt elutoale on ka magamistoas oluline arvestada valgustite valikul selle toa  funktsiooni. Juhul kui tegemist on magamistoaga, kus lisaks voodi olemasolule on ka kirjutuslaud, siis soovitame saavutada 2000 – 4000 luumenit.

Korduma kippuvad küsimused

Mida tähendab tähis “lm” luumen?

Luumenid on tähistatud tähtedega lm ja määravad, kui palju valgust mingi kindel valgusallikas eraldab.

Mida tähendab tähis “K” Kelvin?

Kelvinites mõõdetakse konkreetse valgusti värvitemperatuuri. Lühidalt, mida kõrgem on Kelvini reiting ehk K-des väljendatud arv, seda valgem on valgus.

Mida tähendab tähis “W” vatid?

Vatt võrdub võimsusega ning see mõõdab kui palju elektrit valgusti tarbib selleks, et oma väidetav heledus saavutada. Igal valgusallika tüübil nagu LED-il, säästupirnil, halogeen- või hõõglambil on erinev luumenite suhe vati kohta. Nõukogude ajal lähtuti lambipirnide valikul vattide arvust. Mida rohkem oli vatte, seda heledam oli pirn. Kuid tänapäevased lambipirnid on palju energiasäästlikumad, kulutades sama koguse valguse (luumenite) tootmiseks vähem vatte.

Milline peaks olema luumenite arv ühe ruutmeetri kohta

Soovitatav luumenite arv ruumis sõltub sellest, millist eesmärki ja otstarvet ruum täidab. Standardina võib lähtuda, et ühe ruutmeetri kohta võiks köögis olla 300 – 400 luumenit, elu- ja magamistoas 150 – 300 luumenit ning vannitoas 200 – 400 luumenit.

Veel nõuandeid

Shopping Cart
Scroll to Top