Mööbli kokkupanek ja paigaldamine: Samm-sammult juhend

Mööbliga tutvumiseks saate ka külastada meid esinduses aadressil Kangru Tee 17.

Mööbliga tutvumiseks saate ka külastada meid esinduses aadressil Kangru Tee 17.

Mööbli kokkupanek ja paigaldamine: Samm-sammult juhend algajatele

Mööbli kokkupanek

Mööbli kokkupanek võib tunduda hirmuäratav ülesanne. Koolitamata silmale tundub see keerulise mõistatusena, mille lahendamiseks on vaja eriteadmisi ja palju kannatust. Kuid õigete nõuannete ja tehnikate abil saab peaaegu iga mööblieseme kokku panna vaid mõne tunniga. Mööbli kokkupanemisele saab üldiselt läheneda kahel viisil: individuaalse projektina või osana suuremast renoveerimisprotsessist. Mõlemal juhul kehtivad samad reeglid: lugege hoolikalt juhiseid, mõõtke kaks korda ja lõigake üks kord ning tehke üks samm korraga. Kui plaanite ise mööbli kokku panna või paigaldada, siis selle hõlbustamiseks oleme koostanud kasuliku juhendi, kuidas erinevaid mööblitüüpe A-Z kokku panna.

1. samm: Tööriistad mööbli kokkupanekuks ja paigaldamiseks

Õiged tööriistad muudavad iga töö lihtsamaks, sealhulgas mööbli kokkupaneku. Enne alustamist veenduge, et teil on käepärast järgmised esemed:

  • Mõõdulint: tavaline 3 meetri pikkune mõõdulint sobib ideaalselt mööblitükkide ja -osade mõõtmiseks.
  • Harlik pliiats: pliiats on hädavajalik selleks, et markeerida mõningad mõõdud pinnale, kuhu mööbel on plaanis kinnitada. Samuti on pliiats abiks kui kasutate paberkandjal juhiseid.
  • Akutrell ja universaalne puur: nagu ka nimest juba aimate, siis universaalset puuri on tarvis tüübliaukude puurimiseks läbi erinevate materjalikihtide.
  • Haamer: tüüblite sisselöömiseks.
  • Kruvikeerajaga: lisaks puurimisele on tarvis mööblisse või seina keerata ka mõned kinnituskruvid.
  • Vesilood: mööbliesemete loodimiseks nii horisontaal kui ka vertikaalses asendis.
  • Silikoonipüss: silikoonliimi peale kandmiseks.

2. samm: Mööbli kokkupanek

Mööbli kokkupanek võib tunduda keerulise protsessina, kuid sageli on see nii lihtne kui jalgade kinnitamine lauaplaadi külge. Juhul kui teie tellitud mööbliese toimetati teieni juba tehases kokkupandult, siis saate selle sammu vahele jätta. Kui mööbel saabus monteerimata kujul ehk erinevate tükkidena, siis täpsed sammud, mida peate tegema, sõltuvad sellest, millist tüüpi mööbliga on tegemist. Üldiselt järgige järgmisi samme:

  • Lugege hoolikalt kasutusjuhendit: mõned mööbliesemed on mõeldud nii, et neid saab kokku panna ilma abita, samas kui teiste puhul on vaja kahte inimest.
  • Pange kõik osad kokku: mõned mööbliesemed tulevad tükkidena, seega veenduge, et teil on kõik komponendid olemas.
  • Korraldage tükid samas järjekorras nagu juhendis: see muudab protsessi palju lihtsamaks.
  • Kasutage õigeid tööriistu: näiteks laua jalgade paigaldamiseks vajate ilmselt kruvikeerajat.
  • Ühendage tükid kokku vastavalt paigaldusjuhendis märgitud järjekorrale. Kui alustate mööbli kokkupanekut ettenähtule vastupidiselt, siis võib juhtuda, et teatud osasid ei ole võimalik enam korrektselt kinnitada ning kogu tehtud töö tuleb uuesti lahti arutada.

Soovitus: vahetult enne puittüüblite sisselöömist lase ettepuuritud auku tilk PVA liimi ning tee tiku või mõne muu peenikese esemega augus ringikujulisi liigitusi. Sellisel moel saavad augu seinad liimiga kokku ning puittüübli ja mööbliosa vaheline kinnitus on oluliselt tugevam. Samuti ei jää sellisel juhul tüübli augu põhja liimi tilka, mis takistaks puittüübli sisse minekut.

Soovitus: puit- ja teist tüüpi tüüblite sisselöömisel ära rakenda ülemäära palju jõudu, sest muidu võib teiselpool olev viimistletud pind saada jäädavaid kahjustusi.

Mööbli paigaldus

3. samm: Mööbli kinnitamine seina külge

Sageli peetakse mööbli kinnitamist seina külge kõige keerulisemaks sammuks mööbli paigaldamise protsessis. On mõned asjad, mida peate silmas pidama. Enne paigaldusprotsessiga alustamist on tarvis aluspind ehk antud juhul mööbli taha jääv sein ettevalmistada. Kuna käesolev peatükk keskendub eelkõige mööbli kinnitamisele, siis aluspinna viimistlemise nippe leiate mõnest teisest meie juhendist. Eeldusel, et sein on juba viimistletud, näeb paigaldus protsess välja järgmine:

  • Märkige hariliku pliiatsi ja vesiloodi abil seinale mööbli kõrgus põrandast. Näiteks kui eesmärgiks on paigaldada seinale valamukapp koos valamuga ning on teada, et kapi kõrgus on 550 mm (55 cm) ja valamu paksus 18 mm (1,8 cm), siis võiks joone märkida 882 mm (82,2 cm) kõrgusele põrandast (90 cm – 1,8 cm). Sellisel juhul jääb valamu põrandast 900 mm (90 cm) kõrgusele, mis on tavapärastes tingimustes kasutusmugavuselt kõige parem lahendus.
  • Samuti tähista mõõdulindi ja hariliku pliiatsi abil seinale mööbli laius. Märgitud mõõdud tekitavad seinale mustandi, kuhu mööbel asetub.
  • Seejärel markeerige mustandi piirjoontest sissepoole vastavalt paigaldusjuhendile kohad kinnitusavade jaoks ning puurige akutrelli ja universaalse puuri abil seina sisse tüübliaugud.
  • Vastavalt materjalile, millest sein koosneb, kasuta selleks ettenähtud tüübleid. Näiteks kipsseina puhul kasuta kipsitüübleid, plaaditud seina puhul plaadi tüüblid ja OSB või mõne muu puitplaadi puhul universaalseid tüübleid.

Soovitus: tavapärastes tingimustes võiks valamu jääda põrandast vähemalt 90 cm kõrgusele, kuid siingi tuleb arvestada kasutajate pikkusi ning vajadusel teha otsus kas madalamal või kõrgemal asetseva valamu kasuks.


Soovitus: Kui mööbel on koos tagaseinaga, millest on vaja läbi tuua mõni kaabel, toru või mõni muu element, siis märkige nende asukoht mööbli tagaosale ning tehke elemendist pisut suurem sisselõige akutrelli ja augusae abil.

Pärast tüüblite sisestamist seina sisse, saab alustada mööbli seinale fikseerimist. Selleks kasutatakse tavaliselt konkse ja riputeid, millest üks osa kinnitub seina peale kruvidega.

  • Kui konksud on seinale kinnitatud, keerake mööbli küljes olevate riputite reguleerimiskruve pisut lõdvemaks ning tõstke mööbel paika nii, et riputid haakuks seinal olevate konksudega.
  • Seejärel paiguta vesilood mööbli peale ning pingutage riputite reguleerimskruve nii, et mööbel asetuks seinal sirgelt nii vertikaalselt kui ka horisontaalselt.
  • Juhul kui paigaldusjuhend määrab mööblile lisakinnitusi läbi tagaplaadi, siis toimiga sarnaselt eelnevalt kirjeldatule.

4. samm: Valamu ja selle osade paigaldamine

Võiks öelda, et kui mööbel, antud näite puhul valamukapp on seina kinnitatud, siis on kõige keerulisem osa juba seljatatud. Nüüd järgneb valamu, segisti ja äravoolu paigaldus.

  • Enne valamu paigaldamist alus- ehk valamukapile kinnita valamu külge segisti ja võimalusel ka äravoolupesa koos sifooniga.
  • Veenduge, et ükski kapi osa ei takista sifooni ja segisti ühendamist ning kui täiendavaid lõikeid ei ole vaja teha, siis katke aluskapi ääred ühtlaselt silikooni kihiga.
  • Seejärel asetage valamu aluskapile ning kontrollige vesiloodiga selle sirgsust ja vajadusel suruge kõrgemal olevat osa allapoole. Kui valamu on paigas, siis laske enne paigaldusega jätkamist silikoonil kuivada vastavalt pakendil märgitule.
  • Pärast silikooni kuivamist ühendage sooja ja külma vee torude ning äravool. Viimase sammuna kanna valamu ja seina vahelisele vuugile sanitaarne silikoon.

Soovitus: selleks, et silikoon ei hakkaks siludes seina ja teiste pindade külge, piserdage nurk õrnalt niiskeks pesuvahendi lahusega. Seejärel võtke jäätise pulk ja tõmmake üleliigne silikoni maha ning puhastage pulk majapidamispaberiga.

Kokkuvõte

Mööbli kokkupanek võib olla frustreeriv, aeganõudev ja tüütu, kuid küllaltki lihtne protsess, kui järgite neid nelja põhjalikku sammu. Sisuliselt on võimalik selle juhendi toel kokku panna ja paigaldada peaaegu iga mööbliese. Nagu enamiku asjade puhul, mida rohkem harjutate, seda lihtsamaks see muutub. Juhul kui kirjeldatu tundus teie jaoks pigem hirmutav, siis võib alati meilt küsida meie paigalduspartnerite kontakte vannitoamööbli ja -sisustuse paigaldamiseks.

Korduma kippuvad küsimused

Milliseid tüübleid tuleks kasutada mööbli paigaldamisel kipsseinale?

Mööbliesemete, näiteks vannitoakappide kipsseinale kinnitamisel kasuta selleks ettenähtud kinniteid. Väga hea variant kappide riputamiseks isetegijale on isepuuriv kipsitüübel. Isepuurival kipsitüüblil on otsas puurteravik ning sellele tüüblile ei ole vaja eraldi auku ette puurida. Kõrgema keermega vindiosa fikseerib tüübli tihedalt kipsplaati. Sellist tüüpi kipsitüübleid on võimalik soetada sisuliselt igast ettejuhtuvast ehituspoest.

Milliseid tüübleid tuleks kasutada mööbli paigaldamisel kiviseinale?

Kõvemast materjalidest, näiteks kiviseinadele sobib hästi nailontüübel. Tüübli paigaldamisele eelnevalt on tarvis seina puurida auk, misjärel vajuta tüübel ettepuuritud auku. Nailontüübli väljapoole suunatud ribid takistavad tüübli pöörlemist augus.

Milliseid tüübleid tuleks kasutada mööbli paigaldamisel puitseinale?

Puitseina puhul ei ole tüübel tavaliselt vajalik ning kapi võib kinnitada puidukruviga otse plaat- või mõnda teist tüüpi puitmaterjali külge. Tavaliselt piisab 5 mm puidukruvist.

Veel nõuandeid

Shopping Cart
Scroll to Top