Sisukord
Vannitoa ehitamine ja eelarve koostamine
Vannitoa ehitamine vanasse majja, enne alustamist tahate ilmselt teada, kui palju see ettevõtmine maksma võib minna? Rahalise väljamineku mõttes on meil seda vastust raske täpselt määratleda, sest kinnisvaraomanike soovid on tihti väga erinevad. Kui mõned tunnevad rõõmu pisemast dušinurgaga vannitoast, siis teised soovivad ruumikamat vanniga pesuruumi. Üldine vannitoa renoveerimise või nullist ehitamise maksumus jääb tavapäraselt kusagile 5000 – 10 000 € vahele ning täpsema investeeringu leidmiseks on tarvis koostada eelarve. Kuid enne eelarvestamisega alustamist peate leidma tulevase vannitoa jaoks sobiva nurga.
Eesmärk on võimalik saavutada ka piiratud ruumi, elektri, ventilatsiooni ja vee kättesaadavuse korral, aga kogu projekt on märksa soodsam ja lihtsam kui eelnevalt nimetatud tehnosüsteemid on käeulatuses. Mõned suurepäraseid vannitoa ehitamise asukohad on näiteks vanad olemasolevad vannitoad, tarbetud koridori nurgad ja garderoobid. Näiteks kui läbi maja jookseb koridor, mille kaugeimas otsas laiutab tühjus ning külgedel ei ole ka teisi ruume, siis on valikus juba üks vannitoale sobilik asukoht. Säärase pilguga tuleks läbi kõndida kogu maja ning samal ajal tasub juba etteruttavalt mõelda, kuidas vesi, elekter ja ventilatsioon sobivasse asukohta jõuaks.
Vannitoa eelarve planeerimine ei pruugi olla sama lõbus kui värvide, vannitoamööbli ja -seadmete valimine, kuid see on kahtlemata sama oluline. Kuna korralikult tehtud vannitoa ehitus on üsna suur töö ja hinda mõjutavad mitmed tegurid, siis alustame algusest.
Olemasoleva lammutamine ja utiliseerimine
Sisuliselt poolelt on olemasoleva lammutamine uue vannitoa ehitamise juures kõige kergem protsess. Selle etapi hind kujuneb vana sisustuse, seina- ja põrandaplaatide, muu viimistluse ja vananenud tehnovõrkude eemaldamisest ning utiliseerimisest. Kui planeerite selle töö sisse osta, siis tasub hinna leidmiseks küsida pakkumist mõnelt kohalikult teenusepakkujalt. Juhul kui olete valmis selle töö ise ette võtma siis tuleb arvestada ainult oma ajalise kulu ja tekkinud prügi jäätmejaama utiliseerimistasuga.
Vannitoa põranda ehitus
Vannitoa põranda ehituse hind kujuneb valdavalt töötasudest. Materjalide hind on muuga võrreldes suhteliselt soodne ning alternatiivide valmisel olulist kokkuhoidu ei ole võimalik saavutada. Üldiselt soovitame siin osas juba kaasata mõne kogenud teenusepakkuja, kuid sisuliselt koosneb see etapp järgnevast:
Vannitoa kanalisatsioon
Enne vannitoa põranda ehitust tuleb alustada äravoolu ehk kanalisatsiooni trassi määramise ning seejärel rajamisega. Kanalisatsiooni jaoks vajaminevad torud ja liitmikud leiab igast hästi varustatud ehituspoest ning neid avalikke hindu saab kasutada eelarve koostamisel. Kanalisatsioonitorud tuleb paigutada negatiivse kalde alla, mille standard on circa 1 sentimeeter 1 meetri kohta ehk äravoolu algus on kõrgemal ja lõpp ehk sihtpunkt madalamal.
✓ Torude lühemaks lõikamisel lihvi lõigatud ots kumeramaks, et lõikest jäänud terav äär ei rikuks ühenduskoha kummist tihendit.
Juhul kui soovid tulevasse vannituppa paigaldada iseseisva vannisegisti, siis tuleks ka selle tarbeveetorud kohe ära paigaldada nii, et väljavõtt jääks põranda peale.
Vannitoa põranda soojustamine
Kui kanalisatsioon on paigas, siis algab ettevalmistus põranda valamiseks. Kanalisatsioonitorude ümber tuleks laotada kergkruusa või liiva, et aluspind ära tihendada. Seejärel laota maha vahtpolüstüreen ehk EPS plaadid, rahvakeeles penoplast. EPS plaatide paksus peaks olema vähemalt 10 sentimeetrit, et tagada optimaalne soojusisolatsioon. Samuti paigalda vahtplaadi ribad seina äärde, et vältida külmasilla tekkimist. Vastasel juhul hakkad hiljem põrandaküttega lisaks vannitoa põrandale ka hoone vundamenti kütma.
Vannitoa põrandaküte
Pärast seda kui EPS vahtplaadid on paigas tuleb paigaldada veel armatuur ning selle külge omakorda põrandakütte torud või -kaablid. Üldiselt kui varasem kokkupuude säärase tööga puudub, siis soovitame siin osas juba kaasata mõne kohaliku teenusepakkuja. Vastasel juhul võib tekkida hulk vigu, mis hiljem “peavalu” valmistavad. Näiteks peavad küttekaablid või -torud olema piisavalt kaugel WC potist, et hiljem oleks võimalik puurida augud kinnituspoltidele. Lisaks ei tohi küte olla liiga tähedal äravoolu trapile, sest muidu võib veeluku vesi ära kuivada ning siis jõuab vannituppa “kanalisatsioonihais”. Samuti ei tohi küttekaabel ega -torud olla vastu EPS-vahtplaate! Kui kõik eelnev on teostatud, siis on aeg põrand betoneerida.
Vannitoa põranda valamine
Vannitoa põranda valamine tundub taas üsna lihtne töö, kuid tegelikult on ka siin mitmeid kohti, kus võib esmakordsel tegemisel eksida. Üldiselt võiks sellise töö puhul kasutada mõnda valmis kuivsegu ning jälgida tuleks kindlasti tootja tootelehte! Tavaliselt valatakse küttetoru peal vähemalt 35 millimeetrit segu ja kui vannituppa tuleb ka trapp, siis peab põrand olema kerge kaldega trapi poole, et vesi sinnapoole jookseks.Vajaliku kalde saab põrandale anda ka hiljem tasandusseguga. Oluline on märkida, et kui valitud segu põhineb betoonil, siis ära püüa põranda kivistumise protsessi kiirendada põrandakütte abil, sest betoon kivistub, mitte ei kuiva.
Vannitoa seinte ehitus
Vannitoa seinte ehitus on mõnevõrra lihtsam kui põrandate ehitamine, kuid ka siin on hinna põhiline mõjutada töötasud. Materjalide hind on taas muuga võrreldes suhteliselt soodne ning alternatiivide valmisel märgatavat võitu ei saavuta. Seinade ehitamisel tuleb erilist tähelepanu suunata elektri- ja torutöödele ning meie soovitame ka selles osas kaasata kogemustega inimesi.
Vannitoa seinakarkassi ehitus
Seinakarkassi tegemine on pigem jõukohane ülesanne, millega saab hakkama ka kogemusteta isetegija. Siin võib kasutada näiteks kipsikarkass ehk metallkarkassi või 50×50 mm puitprusse ehk saematerjali. Üldiselt kipub saematerjal ehk puit mängima. Metallkarkass on sirgem ja seetõttu soovitame meie pigem metall- ehk kipsikarkassi. Karkassi ehitamisel paigaldatakse U kujuga horisontaalprofiil ehk karkassivöö põrandale kruvidega. Juhul kui oled eiranud meie eelnevaid tähelepanekuid ning paigaldasin põrandakütte seina äärele liiga lähedale, siis kruvide asemel võid kasutada horisontaalprofiili kinnitamiseks ka vähepaisuvat montaaživahtu. Seejärel lõika valmis postid ehk vertikaalprofiilid ning kinnita need 60 sentimeetrise sammuga põrandal oleva horisontaalprofiili külge neetidega. Järgnevalt paigalda horisontaalprofiil ka lakke, kuid lahtiselt. Liiguta laevööd seinale lähemale või eemale ning loodi samal ajal poste. Seejärel kinnita vöö lakke ning tulemuseks ongi sirge ning kindel konstruktsioon. Lakke kinnita metallkerkass 40 sentimeetrise sammuga. Kui karkass on paigas saab edasi liikuda elektri- ja torutööde juurde.
✓ Vahesammu 60 sentimeetrit mõõdetakse ühe posti tsentrsit järgneva posti tsentrisse.
Elekter vannituppa
Elektri toomine vannituppa vajab eletrialaseid teadmisi ning kui eelnevates etappides oli võimalik mingil moel töödega ise hakkama saada, siis siin punktis ära kahtle ning kaasa kindlasti teadmistega inimene.
Vannitoa torutööd
Vannitoa torutöid võiks sammuti teostada oma ala spetsialist, aga kui suur tahmine ise käsi külge panna, siis midagi ülemäära keerulist selles osas tavaliselt ei ole. Veetorudeks võiks kasutada näiteks Alupex süsteemil põhinevaid torusid ja liitmikuid. Spetsiaalsed presstangid ja lõikurid on samuti võimalik laenutada kohalikust tööriista laenutusest. Kohad, kus torud ühilduvad keermega kasutage toruteipi ehk tihenduslinti. Vastasel juhul võite hiljem saada halva üllatuse osaliseks, kus vesi jookseb omas tempos seina vahele. Torustiku paigaldamisel arvesta, et valamusegisti kannad võiks jääda põrandast piisavalt kõrgele, et valamukapp need hiljem ära kataks. Ehitusfoorumist leitud soovituse kohaselt peaks valamusegisti kannad jääma 60-65 cm kõrgusele ning nende omavaheline vahe võiks olla vähemalt 10 cm. Dušisegisti kandade kõrgus võiks olla põrandast 105 cm ning kahe kanna vahe 15 cm. Kandade vahekaugust mõõdetakse taas tsentrist tsentrisse.
Kipsplaadi paigaldamine
Kipsplaadi paigaldamine on taas töö, millega saab hakkama iga keskmine eesti mees ja ilmselt ka mõni tublim ja tahtmist täis naisterahvas. Kipsplaat kinnitatakse aluskarkassi külge kipsikruvidega. Kõige tähtsam asi, mida jälgida on see, et kinnitamisel ei läheks kipsikruvi läbi plaadi. Kipsikruvi peaks peaks jääma plaadi pealispinnaga tasa, kuid kruvipea ei tohiks minna läbi kipsplaati katvat kartongi. Plaatide lõikamiseks saab edukalt kasutada tapeedinuga, rahvakeeles tuntud ka kui kipsinuga. Tapeedinoaga saab plaadile teha sirge lõikejoone, misjärel on plaati lihtne murda. Murdekoha tasandamiseks kasuta kipsihöövlit. Seinad, mis hakkavad kandma kappe ja teist sorti vannitoamööblit peaks olema tugevdatud.
✓ Mööbliga koormatud seinte puhul paigalda kipsplaatidele eelnevalt karkassile OSB plaat. Siis on kindel, et mööbel püsib seal, kuhu see kinnitatakse. Samuti võib kips- ja/või OSB plaadi asemel kasutada kiudtsement ehitusplaate, sest need sobivad tavapäraselt väga hästi märgadesse ruumidesse.
Seinte pahteldamine ja lihvimine
Seinte pahteldamise puhul võiks kanda seinale nii väga pahtlit kui võimalik, sest siis on hiljem vähem lihvida. Kui oled ehitusviimistleja esmakordselt ning pahtlilabidas kipub silumisel seinale jätma rante, siis proovi labida teravad nurgad kergelt maha viilida. Plaatide ühenduskohtadele tuleks tõmmata pahtlikiht, mille peale läheb kohe kipsplaadi vuugilint. Seejärel tuleks vuugilint katta teise pahtlikihiga. Samuti tuleb kõik kruvipead katta kerge pahtlikihiga ning loomulikult kõik sise- ja välinurgad. Nurkade puhul on samuti tarvis kasutada kipsi vuugilinti. Kui kõik eelnevalt nimetatud kohad on kaetud pahtliga ning kuivanud, siis on aeg alustada lihvimisega. Lihvimiseks sobib hästi liivapaber, millel on teraosakesi tolli kohta 100-120 ehk siis lühidalt sajane paber on hea. Töö lihtsustamiseks võib kasutada lihvimisklotse ja varrega lihvalused. Lihvimisest tekkinud mustus ja tolm tuleb hoolikalt ära koristada näiteks tolmuimejaga ning samuti on soovituslik äsja lihvitud pinnad imejaga üle teha.
Niiskustõkked ja hüdroisolatsioon vannituppa
Niiskustõke ja hüdroisolatsioon ei ole sama asi ning niinimetatud niiskustõkkega pole vannitoas enamasti mitte mitdagi teha. Meie soovitame kohe vaadata hüdroisolatsioonimastiksite suunas, mis tekitavad mitte vett hülgava vaid veekindla pinna. Hüdroisolatsioonimastiks kantakse põranda- ja seinapinnale pintsli või rulliga ning nurkadesse ja ümber trapi tuleb paigaldada ka tugevduslinti. Täpsemad tööjuhised leiate valitud toote paigaldusjuhendist ning üldiselt ei ole tegemist ülemäära keerulise tööga.
Vannitoa plaatimine ja viimistlus
Vannitoa plaatimine ja viimistlus etapis hakkavad eelarves olulist rolli mängima soovitud materjalide hind. Seega oleks mõistlik eelnevalt kindlaks teha tööde maksumus ning seejärel otsustada, millises hinnaklassis materjalid planeeritud eelarvesse mahuvad. Keraamiliste plaatide puhul võib hinnaklass ulatuda 10 € ruutmeeter paarisaja euroni. Põrandaplaatide valimisel jälgi lisaks plaadi dekoorile ka selle libisemiskindlust.
Vannitoa plaatimine ja värvimine
Vannitoa plaatimise ja värvimisega võib sisuliselt alustada pärast hüdroisolatsiooni kuivamist. Plaatimine tundub nagu suhteliselt lihtne protsess, kuid reaalsus on midagi muud. Plaate valides sobib isetegijale pigem väiksema mõõduga plaat, sest nendega on lihtsam kallet korrigeerida ja võimalikke vigu parandada. Keraamiliste plaatide vuugivahe laius oleneb samuti väga palju valitud plaadist. Rektifitseeritud ehk viimistletud täisnurksete plaatide puhul võib standardi kohaselt igas plaadi servas olla vuugi laius 2-3 mm. Rektifitseerimata plaadid nõuavad sageli suuremaid vuuke, vahemikus 3–5 mm, mis võimaldaks plaatide mõõtmete võimalikke erinevusi.
Plaatimist võiks alustada seintest ning teisest reast. Kinnita seinale sirge latt pisut madalamale kui ühe plaadi kõrgus. Oluline on, et latt oleks loodist, sest see hoolitseb selle eest, et esimesed plaadid kohe viltu ei jääks. Seejärel tõmba plaatimissegu segukammiga seina ning suru plaadid vasu seina. Plaatide surumisel tee kergeid ringikujulisi liigutusi selleks, et plaadid korralikult nakkuks ning vastu seina jääks. Plaatide vahele paigalda ajutiselt plaadiristid ning jätka järgnevate ridadega.
Põranda plaatimisel alusta plaatimist põranda kõige madalamast punktist ehk siis trapi juurest. Kui järgisid meie nõuandeid ning andsin põrandale kerge kalde juba tasandusseguga, siis lihtsustab see oluliselt plaatimist.
Kui pinnad on plaaditud, siis võib alustada vuukimisega. Enne vuukimist käi pinnad veel korra tolmuimejaga üle, sest muidu võivad tekkida probleemid nakkumisega. Vuukimisel lähtu vuugisegu pakendil olevast juhendist.
Vannitoa sisustuse paigaldamine
Vannitoa sisustuse paigaldamine sõltub suuresti valitud sisustuse hinnast. Kui on teada, mis tüüpi sisustust vannituppa planeeritakse, siis on mõistlik eelnevalt välja selgitada paigalduse maksumus. Siis on täpselt teada kui palju on võimalik mööblisse ja sisustusse investeerida.
Mööbli puhul on võimalik soetada nii tehases kokkupandud kui ka kokkupanemata mööblit ehk viimase valiku puhul tuleb arvestada ja mööbli montaažiga. Vannitoamööbli kokkupaneku ja paigalduse kohta oleme samuti loonud väga põhjaliku juhendi: Mööbli kokkupanek ja paigaldamine: Samm-sammult juhend algajatele.
Kokkuvõte
Nüüd kui omad selged ülevaadet erinevatest sammudest, mida vana maja vannitoa ehitamine või renoveerimine eeldab oskad ilmselt paremini koostada ka projekti eelarvet. Materjalide hinnavahemiku määramiseks aitab sind mistahes otsingumootor ning tööde hinna teada saamiseks on tarvis esitada päring teenusepakkujale. Erinevate, kuid eelnevalt mainitud tööde teostajaid leiad ka Northnavia paigalduspartnerite rubriigist.
Korduma kippuvad küsimused
Kuidas koostada vannitoa ehitamise või renoveerimise eelarvet?
Vannitoa ehitamise või renoveerimise eelarvestamiseks on tarvis kaardistada kõik tööd, mida uus vannituba eeldab. Näiteks täiesti uue vannitoa ehitamine vajab kanalisatsiooni, põranda isoleerimist, põrandakütet ning põranda valamist. Samuti on vaja ehitada uued vaheseinad, millele eelneb aluskonstruktsiooni paigaldus, elektri vedamine ja torutööd. Samuti on vaja kogu ruum viimistleda ning täita mööbli ja sisustusega. Kaardista ära kõik ehitusprotsessis vajaminevad materjalid ning tööd. Koonda info näiteks Exceli tabelisse ning selle tulemusena leiad üsna täpse esialgse maksumuse, millest saad lähtuda.
Kui palju maksab vannitoa ehitamine või renoveerimine?
Üldine vannitoa renoveerimise või nullist ehitamise maksumus jääb tavapäraselt kusagile 5000 – 10 000 € vahele ning täpsema investeeringu leidmiseks on tarvis koostada eelarve. Loomulikult on alati võimalik ka rohkem investeerida edevamate materjalide näol.