Vannitoa valamute materjalid - 5 populaarset materjali ning nende plussid ja miinused! - Northnavia

Mööbliga tutvumiseks saate ka külastada meid esinduses aadressil Kangru Tee 17.

Mööbliga tutvumiseks saate ka külastada meid esinduses aadressil Kangru Tee 17.

Vannitoa valamute materjalid – 5 populaarset materjali ning nende plussid ja miinused!

Vannitoa valamute materjalid

Vannitoa valamute materjal on üks kõige tähtsamaid asju, mida läbi mõelda, kui endale valamut soetama hakata. Materjalide paremusjärjestusse seadmine on suures osas isiklik arvamus, sest valik ja eelistus sõltub sellest, millised omadused on sinu jaoks kõige olulisemad. Vannitoavalamu on ju iseenesest väga lihtne asi ja peaaegu, et iga valamu täidab oma funktsiooni nii nagu peab.

Mis on aga peale funktsiooni veel oluline? Hind? Lihtne hooldus? Välimus? Paigaldus? Parima materjali valimine sõltub täielikult sinu vastusest neile küsimustele. Siiski on võimalik võtta kõige populaarsemad materjalid ning kirja panna nende plussid ja miinused. Seejärel on palju lihtsam teha valik.

Vannitoa valamute materjali maksumus

Üllataval kombel ei ole vannitoa valamute materjali tüübil alati väga suurt hinna vahet, sest iga materjali tüübi enda valamute hind kõigub väga palju. Meile kõige tuntumategi materjalidega näeme ära, et hinnad võivad kõikuda vähem kui 100 eurost kuni tuhandeteni. Kui tekib küsimus, et kuidas nii saab, siis vastus on lihtne – suur osa sellest on seotud stiili ja kaubamärgiga. Siiski on valamute valikuid, mis on laias laastus kallimad või odavamad, kui teised.

Keraamilised vannitoa valamud

Keraamilised vannitoa valamud valmistatakse üldiselt kolmest materjalist. Savi, vesi ja pulber. Need materjalid segatakse põhjalikult ning kujundatakse ja vormitakse käsitsi või spetsiaalsete valuvormide abil, et tuua välja mitmesuguseid eri stiiliga valamukausi kujusid. Seejärel karastatakse materjal suure kuumuse käes. Võib öelda, et keraamika on kõige levinum vannitoa valamute materjal.

Keraamilised vannitoa valamud on vastupidava pinnaga, sest need on teatud määral vastupidavad kriimude ja purunemise vastu. Kuigi sellised valamud ei pea vastu näiteks kukkumisele, peavad nad hästi vastu igapäevasele kasutusele. Siiski ei soovita kasutada keraamilise valamu puhastamiseks karmi puhastusvahendid, juhul kui valamu on värvitud.

Keraamilised vannitoavalamud on äärmiselt hügieenilised – vastupidavad bakteritele ning ka plekkidele. Puhastamiseks piisab kuiva ja puhta rätikuga pühkimisest.

Keraamilise vannitoa valamu kõige märkimisväärseteks omadusteks on nende täielik veekindlus ning pinna siledus.

Kuigi keraamilised vannitoavalamud on üldiselt hea ja taskukohase hinnaga, varieeruvad need sõltuvalt valamu funktsioonist ja stiilist. Mõned keraamilised valamud võivad olla väga kallid.

vannitoa-valamute-materjalid-dumah-keraamiline-valamu
Keraamiline vannitoavalamu DUMAH

Keraamiliste vannitoavalamute plussid ja miinused

Plussid

  • Sile ja veekindel pind garanteerib aja jooksul vastupidavuse kriimustustele, värvi muutusele ja murenemisele.
  • Keraamilisi valamuid leiab igas erinevas suuruses ja kujus – enda vannitoa jaoks sobivat leida ei ole probleem.
  • Keraamilised vannitoa valamud on kergesti puhastatavad ja hooldatavad.

Miinused

  • Tugev füüsiline surve, väga tugevate puhastusainete või kukkumise korral on keraamilised valamud suhteliselt kiired purunema ja pragunema.

Akrüülist vannitoa  valamud

Plastik – 20. sajandi õnn ja nuhtlus on jõudnud ka meie valamuteni. Vannitoa valamute materjal, mis on meile tuntud kui akrüül, on olemas värvides, akendes ja isegi seinaliistudes. Seda saab vorpida kõikvõimalikeks kodumööbliesemeteks. Nagu igal materjalil, on ka akrüül valamutel kindlad eelised ja mitmed puudused.

Akrüülist vannitoa valamuid on võimalik vormida peaaegu mis tahes kujuga. Erinevalt mõnest materjalist on akrüül läbivalt värvitud, nii et väiksemaid kriimustusi saab hõlpsasti eemaldada.

Valamu on vastupidav ning plekikindel. Akrüülist vannitoa valamute pind on veidi pehmem, kui näiteks keraamilistel valamutel, see summutab heli ning muudab akrüülist valamu vaiksemaks, kui enamus muid vannitoa valamuid.

Siiski tuleb ära mainida, et akrüül on küll vastupidav, kuid seda siiski hoolika kasutuse korral. Akrüüli pehme pinnas ei pea väga hästi vastu tugevale puhastuskeemiale ning naftapõhistele materjalidele. Samuti kriimub akrüülist vannitoavalamu palju rohkem, kui enamus. Lisaks, kui on akrüülist valamule pandud metallist sifoon, on võimalik, et vannitoa valamu võib aeg-ajalt metalli küljest lahti tulla (näiteks vibratsioonide tõttu, mis võivad tulla pesumasinast või kodust mööda sõitvast suurest autost), mis tekitab lekkeid.

Akrüülist vannitoa valamute plussid ja miinused

Plussid

  • Akrüülist valamud on plekikindel ning vastupidav.
  • Akrüülist vannitoa valamu pehmemat sorti pind teeb need müra summutavaks.

Miinused

  • Kuigi akrüülist vannitoa valamud on õige hoolitsuse korral vastupidavad, on need siiski hapramad kui näiteks keraamika ja polümeerbetoon.
  • Akrüüli pehme pinnakate teeb valamud kergesti kriimuvaks.
  • Lisaks on akrüül tugeva vibratsiooni puhul lihtsasti lahti tulev metallühendustest, põhjustades lekkeid.

Looduslikust kivist vannitoa valamud

Looduslikust kivist valamud on loodud kiviplaadist või plokist, mis on töödeldud, et saada valamu kausikuju. Kuigi vannitoa valamute materjalina ei ole ta kõige odavam, on ta siiski populaarne. Üks kõige „kuulsamaid“ looduskive, millest valamuid tehakse on oonüks.

Kivivalamuid iseloomustavad ainulaadsed mustrid, värvid ja üldine välimus. Mitte ükski kivivalamu pole teisega samasugune ning just see esteetika on ka põhjus, miks need valamud on palju kallimad, kui enamus teistest materjalidest valamud. Nende väga kõrge hind tuleneb ka sellest, et kivivalamu vormimine kausjaks kujuks on väga vaevarikas töö, mis tulenevalt kivi tüübist annab hinnale veel juurde.

Tavaliselt kasutatakse kivivalamute jaoks näiteks marmorit, graniiti, liivakivi, oonüksit ja tavertiini.

Kuna looduslikud kivid on poorsed ja imavad vett, tuleb valamud enne kasutust katta spetsiaalse materjaliga, mis vähendab imavust ja muudab pinna veekindlaks. Seda tihenduskihti võiks peale katta kaks-kolm korda aastas. See aitab ka säilitada kivivalamu loomuliku läike.

Kivivalamud on äärmiselt vastupidavad. Ka nende puhastamine ei ole raske ülesanne, piisab plekieemaldusvahendiga hõõrdumisest, siiski tekib plekke ja mustust kivivalamule veidi lihtsamalt, kui teistele materjalidele.

Looduskivist vannitoa valamu paigaldamine on sageli väga keeruline, sest selleks on vaja õli- ja silikoonipõhiseid tihendajaid.

Looduskivist vannitoa valamute plussid ja miinused

Plussid

  • Kõrge kuumakindlus
  • Materjal on esteetiliselt ainulaadne ning selle mahe välimus sobib hästi peenemasse sisekujundusse
  • Üldiselt kergesti puhastatavad ning ei vaja ülemäära palju hooldust.

Miinused

  • Valamu servad on altid lõhenema, kui neil puudub kaitse.
  • Kivivalamutel on üldiselt vähem pinda, mis tähendab, et vesi võib kergesti välja voolata ja pritsida.
  • Kui kivivalamu pole korrektselt disainitud, on seda väga raske stabiilsena hoida.
Populaarne vannitoa valamute materjal, Marmorist kivivalamu KAJU

Karastatud klaasist vannitoa valamud

Karastatud klaasist vannitoa valamud on üpris uus nähtus võrreldes teiste populaarsemate materjalidega. Selleks, et klaas oleks vastupidav, on seda töödeldud spetsiaalsete termiliste sidemete ja keemiliste materjalidega ning seejärel 600 kraadise temperatuuriga.  Selle tulemusena saame karastatud klaasi, mis on võrreldes teiste klaasidega purunemiskindlam, kui teised klaasid.

Klaasist valamute kuju ja värvivõimalused on pea, et lõpmatud, mis teevad ta sobivaks igasse vannituppa. Klaasist valamu on ka seejuures ilmekas ning annab vannitoale veidi vürtsikust juurde.

Klaasist vannitoa valamud on kergesti määrduvad ning vajavad pidevat puhastust ja hoolitsust. Puhastamiseks sobib hästi näiteks aknaklaas puhastusvahend.

Karastatud klaasist vannitoa valamute plussid ja miinused

Plussid

  • Väga lai võimalus custom disainiks
  • Hooldus ei ole keeruline
  • Rõhutab vannitoa interjööri
  • Väga lai valik värve ja valamu kujusid

Miinused

  • Väga kergesti purunev

Polümeerbetoonist vannitoa valamud

Polümeerbetoon (või tuntud ka kui „tehiskivi“) on üsnagi uus vannitoa valamute materjal. Tegemist on tänapäevase betooniseguga, kus tavapärase tsemendivahendi asemel kasutatakse polümeeri. Polümeer on viskoosne vedelik, mida rahvapäraselt nimetatakse sünteetiliseks vaiguks. Segu täitematerjaliks kasutatakse loodusliku kivi, näiteks graniit, kvartsliiv või purustatud liivakivi.

Tehiskivi koostise tõttu on sellel väga palju eeliseid tavapäraste vannitoa valamute materjalide ees.

Polümeerbetoonist on võimalik teha mitmesuguseid erinevate kujude ning nii keraamilise valamu kui ka loodusliku kivi imiteeriva välimusega valamuid.

See materjal on sile ja libisematu pinnaga ning tänu sellele on tehiskivist valamud väga kergesti hooldatavad ja puhastatavad.

Polümeerbetoonist vannitoa valamud on äärmiselt ja temperatuurikindlad, tänu sellele on polümeerbetoon palju tugevam, kui enamus teisi materjale. Polümeerbetoon on ka väga vastupidav keemilistele komponentidele, mis võimaldab kasutada seda materjali ka ilma mingite erimaterjali kihtideta. Polümeerbetoon ei kriimu ning hetke seisuga on tegemist ühe parima valamumaterjaliga, mis turul on.

Polümeerbetoon on samuti väga taskukohane variant, sest ta on väga tugev oma väikese massi kohta.

Üks suurimaid plusse on polümeerbetooni juures selle võimalus edaspidiseks taaskasutuseks.

Polümeerbetoonist vannitoavalamu Allibert IRON PACK

Polümeerbetoonist vannitoa valamute plussid ja miinused

Plussid

  • Kõrge termilise stabiilsusega
  • Väga vastupidav alternatiiv looduslikule kivile
  • Tasukohane hind

Miinused

  • Sellisest materjalist perfektse valamu leidmine võib osutuda keerulisemaks, kui võiks oodata, sest materjal ei ole nii levinud, kui ülejäänud ülaltoodud materjalid.

Kokkuvõtteks

Vannitoa valamute materjali ostmine on suuresti enese isiklik maitse, võimalus ja teadlikkus. Populaarseimad materjalid on seda, sest nad on parimad valikud, kuid ei saa unustada uusi ja tulevaid materjale! Just nende uute materjalide seast võib leida endale jätkusuutliku ja taaskasutatava materjali, mis on vastupidav, esteetiline ning lõpmatute võimalustega!

Sirvige kindlasti ka kogu meie vannitoavalamute valikut.

Korduma kippuvad küsimused

Millisest materjalist valamut ehk kraanikaussi eelistada?

Keraamilised- ja polümeerbetoonist valamud on kahtlemata kõige parema vastupidavusega erinevatele teguritele, alustades kriimustustele ning lõpetades kodukeemiaga. Mõlemal eelnevalt nimetatud materjalil on madal hooldusvajadus ning tavaliselt piisab määrdumise korral tavalisest niiskest lapist.

Mis materjalist peaks olema töötasapind kui soov on paigaldada tööpinnapealne valamu?

Vannitoas peaks eelistama kivist töötasapindasid. Kuigi reeglina on ka puidul põhinevad vannituppa mõeldud tasapinnad niiskuskindlad, ei talu mitte ükski puitmaterjal pidevat kokkupuudet veega. Tööpinnapealse valamu puhul kipuvad veepritsmed sattuma ümbritsevatele pindadele ning seetõttu tasub eelistada materjale, mis ei karda vett.

Milline on kõige soodsam vannitoavalamu materjal?

Üllataval kombel ei tekita vannitoavalamute materjalid erilist hinnavahe ning valdav enamus on väga sarnase hinnaga. Kõige odavam materjal on kahtlemata roostevaba teras ning kõrgemasse otsa jääb keraamika ja looduskivi. Nende kahe äärmuse vahele jääb polübetoon. Siiski on põhiliseks hinnakujundajaks hoopis stiil, suurus ja loomulikult kaubamärk.

Veel nõuandeid

Shopping Cart
Scroll to Top